ČIŠČENJE
Bakrenega vrtnega orodja ni potrebno čistiti ali kakor koli odstranjevati zaščitno plast. V kolikor pa bi želeli povrniti rdeč sijaj priporočamo uporabo tople ocetne raztopine. Lahko pa se ga tudi za nekaj ur potopi v kis. Po čiščenju ga je potrebno dobro sprati s čisto vodo in osušiti s krpo, tako ni nevarnosti za nastanek zelenega volka.
Baker (Cu) je za rastline esencialni element katerega v sledeh, oziroma ionski obliki, živa bitja nujno potrebujemo za tvorjenje encimskih reakcij, metabolizem sladkorjev, izgradnjo celične stene, odpornosti proti boleznim in še mnogo več.
Baker v sledeh, skupaj z večino mikroelementov, zaradi izčrpavanja kmetijske zemlje v substratu izginja (tokokrog je prekinjen – gnojna jama: njiva, oziroma danes gnojna jama: reke: morje). Učinka bakrenega oziroma bronastega orodja ne smemo zamenjevati z uporabo bakrovih spojin, kot so bakrov acetat, bakrov hidroksiacetat in bakrov sulfat, znan tudi kot modra galica. Pri obdelavi z bakrenimi orodjem se površinska voda ionizira, zavzame gostejšo obliko, zaradi česar je težje hlapljiva, rastlina pa lažje vzpostavlja podtlak v stenah ksilemskih žil. Serija raziskav je dokazala neposredno povezavo med bakrom in prisotnostjo rožička oziroma Škrlatnordeče glavnice na žitih, ki z redno uporabo bakrenega orodja izgine. V sredini prejšnjega stoletja je pionir uporabe bakrenega orodja v sodobnem času Viktor Schauberger opravil poizkus na štirinajstih poljih in sedmih poljščinah ter dokazal, da so rastline obdelovane s tovrstnim orodjem močnejše, večje in odpornejše od kontrolnih posevkov. Prisotnost bakrovih sledi rastlinam omogoča boljši razvoj in večji življenjski potencial.